Skip to content

390-424 Halsey St

Newark, NJ 07102

Commercial
Sheriff Sale Eligible

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 9, 2016

Property Information

Block117
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage477
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,500
58%
Improvement Value:$89,700
42%
Total Assessment$215,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,184+2.0%
2024$8,023-0.2%
2023$8,036-1.7%
2022$8,178+1.0%
Property History
Sales3Foreclosures1

Property Sale

SaleMulti
$1,605,381
DeedBook 12211, Page 1847

Property Sale

SaleMulti
$1,450,000
DeedBook 12110, Page 1003

Property Sale

SaleMulti
$947,000
DeedBook 5875, Page 573