Skip to content

234-238 Wright St

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2024

Property Information

Block1180
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,500
30%
Improvement Value:$170,100
70%
Total Assessment$242,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,226+2.0%
2024$9,044-0.2%
2023$9,059-1.7%
2022$9,219+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4937, Page 225