Skip to content

186-188 Emmet St

Newark, NJ 07114

Built 2005

Last Sale Price
$531,000
Last Sale Date
Aug 7, 2019

Property Information

Block1181
Lot28.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,078
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
23%
Improvement Value:$260,700
77%
Total Assessment$336,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,805+2.0%
2024$12,552-0.2%
2023$12,572-1.7%
2022$12,795+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$531,000

To:

Sq Ft4,750DeedBook 20190, Page 82185

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 6315, Page 391

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 6147, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 2005