Skip to content

516 Mulberry St

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 11, 2019

Property Information

Block1182
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
28%
Improvement Value:$225,000
72%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,884+2.0%
2024$11,650-0.2%
2023$11,669+20.4%
2022$9,690+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 20190, Page 86480

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6378, Page 877

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4683, Page 773