Skip to content

215 Astor StNewark, NJ 07114

Vacant Land

Last Sale Price
$5,000,000
Last Sale Date
Mar 1, 2021

Property Information

Block1182
Lot2.25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$76,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,909+2.0%
2024$2,852-0.2%
2023$2,857-1.7%
2022$2,907+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$5,000,000

To:

DeedBook 20210, Page 41878