Skip to content

46 Goble StNewark, NJ 07114

Built 2004

Last Sale Price
$658,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block1183
Lot52.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,093
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,000
19%
Improvement Value:$322,800
81%
Total Assessment$398,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,166+2.0%
2024$14,867+17.9%
2023$12,606-1.7%
2022$12,829+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$658,000

To:

Sq Ft4,093DeedBook 20201, Page 25651

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 6107, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 2004