Skip to content

493-495 Mulberry StNewark, NJ 07114

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2019

Property Information

Block1190
Lot32.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,052
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
21%
Improvement Value:$260,900
79%
Total Assessment$332,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,634+2.0%
2024$12,384-0.2%
2023$12,404-1.7%
2022$12,624+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$364,550
DeedBook 12180, Page 1188

Property Sale

Sale
$598,000
DeedBook 6284, Page 54

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 6032, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 2003