Skip to content

144-164 Poinier StNewark, NJ 07114

Last Sale Date
Jul 5, 2022

Property Information

Block1197
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class10
Description1SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
84%
Improvement Value:$93,600
16%
Total Assessment$573,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,814+2.0%
2024$21,384-0.2%
2023$21,418-1.7%
2022$21,797+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0