Skip to content

27-29 Lincoln Park

Newark, NJ 07104

Church/Charitable
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,990,000
Last Sale Date
Nov 13, 2025

Property Information

Block119
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage477
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$462,000
30%
Improvement Value:$1,085,100
70%
Total Assessment$1,547,100

Sale
$1,990,000
DeedBook 20250, Page 74084Recorded11/26/2025

Property Sale

Sale
$860,000

To:

Sq Ft477DeedBook 20250, Page 28424

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft477DeedBook 5294, Page 517