Skip to content

494 Washington St

Newark, NJ 07102

Other School
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$111,813
Last Sale Date
Apr 4, 2025

Property Information

Block119
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$80,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$2,866+3.5%
2018$2,769+4.0%
2017$2,664+6.7%
2016$2,496+5.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12251, Page 1288