Skip to content

20 Longworth StNewark, NJ 07102

Built 2005

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Aug 5, 2005

Property Information

Block121
Lot57.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,209
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,500
18%
Improvement Value:$266,600
82%
Total Assessment$325,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,364+2.0%
2024$12,120-0.2%
2023$12,139-1.7%
2022$12,354+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft4,209DeedBook 6226, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 2005