Skip to content

93-95 Clinton Ave

Newark, NJ 07108

Apartment

Last Sale Price
$34,500
Last Sale Date
Sep 29, 1981

Property Information

Block123
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,700
89%
Improvement Value:$20,200
11%
Total Assessment$184,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,032+2.0%
2024$6,893-0.2%
2023$6,904-1.7%
2022$7,026+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$34,500

To:

DeedBook 4730, Page 65