Skip to content

54 Park Pl

Newark, NJ 07102

Church/Charitable

Last Sale Price
$127,983
Last Sale Date
Mar 27, 1979

Property Information

Block125
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$631,000
19%
Improvement Value:$2,701,300
81%
Total Assessment$3,332,300

Sale
$127,983

To:

DeedBook 4640, Page 451