Skip to content

311 Miller StNewark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2019

Property Information

Block1274
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$730,000
92%
Improvement Value:$63,000
8%
Total Assessment$793,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,158+2.0%
2024$29,563-0.2%
2023$29,611-2.4%
2022$30,324+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,200,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 9814Recorded2/2/2018

Property Sale

SaleMulti
$1,925,000
DeedBook 5629, Page 16

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 5442, Page 323