Skip to content

50-58 Rh Brown St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$10,798,966
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block138
Lot1.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,335,100
50%
Improvement Value:$6,335,600
50%
Total Assessment$12,670,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$481,867+2.0%
2024$472,364-0.2%
2023$473,124-9.7%
2022$523,971+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$10,798,966

To:

DeedBook 20171, Page 5734

Property Sale

Sale
$13,500,000
DeedBook 12000, Page 3628