Skip to content

17-21 Clinton St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$1,575,000
Last Sale Date
Jan 7, 2008

Property Information

Block146
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
DescriptionPKG LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$339,300
68%
Improvement Value:$160,700
32%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,015+2.0%
2024$18,640-0.2%
2023$18,670-1.7%
2022$19,000-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,575,000

To:

DeedBook 12113, Page 3055

Property Sale

Sale
$111,001
DeedBook 12068, Page 3483

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 5711, Page 10

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4890, Page 5