Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
136 Edison Pl
Newark, NJ 07102
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 30, 2002
Property Information
Block157
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page52
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$30,000
93%
Improvement Value:$2,200
7%
Total Assessment$32,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $1,225 | +2.0% |
| 2024 | $1,200 | -0.2% |
| 2023 | $1,202 | -1.7% |
| 2022 | $1,224 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.