Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
756-760 Mccarter Hwy
Newark, NJ 07102
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 30, 2002
Property Information
Block158
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page52
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$147,500
45%
Improvement Value:$178,100
55%
Total Assessment$325,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $12,383 | +2.0% |
| 2024 | $12,138 | -0.2% |
| 2023 | $12,158 | -10.4% |
| 2022 | $13,566 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.