Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
66-92 Edison Pl
Newark, NJ 07102
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 7, 2016
Property Information
Block159
Lot10.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage877
Acreage1.29
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$1,578,000
54%
Improvement Value:$1,335,300
46%
Total Assessment$2,913,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $110,793 | +2.0% |
| 2024 | $108,608 | -0.2% |
| 2023 | $108,783 | -9.1% |
| 2022 | $119,662 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.