Skip to content

769-781 Mccarter Hwy

Newark, NJ 07102

Vacant Land

Last Sale Price
$25,000,000
Last Sale Date
Oct 2, 2020

Property Information

Block161
Lot1.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage877
Acreage0.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,982,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,982,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$75,375-2.3%
2024$77,147-0.2%
2023$77,271-1.7%
2022$78,637+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$25,000,000

From:

To:

DeedBook 20200, Page 60937Recorded7/2/2020

Property Sale

Sale
$4,000,000
DeedBook 12347, Page 4553