Skip to content

810-812 Mayor Gibson

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$12,400,000
Last Sale Date
Feb 1, 2022

Property Information

Block165
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class10
Description13SB&ST.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage877
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,000,000
20%
Improvement Value:$4,000,000
80%
Total Assessment$5,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$190,150-56.3%
2024$434,662+360.2%
2023$94,455-1.7%
2022$96,125+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$12,400,000

To:

Sq Ft877DeedBook 20220, Page 18186

Property Sale

Sale
$752,000
DeedBook 12178, Page 1518

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 5331, Page 939