Skip to content

160-172 Mulberry St.Newark, NJ 07102

Public Property

Last Sale Price
$3,520,000
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block166
Lot1.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class10
DescriptionPARK
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage877
Acreage1.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
40%
Improvement Value:$75,000
60%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$104,238-1.7%
2022$106,081+1.0%
2021$104,992-17.9%
2019$127,857+49.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,520,000

To:

Sq Ft877DeedBook 20170, Page 55852

Property Sale

Sale
$3,520,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 55852Recorded6/27/2017