Skip to content

29 Congress St

Newark, NJ 07105

Last Sale Date
Apr 7, 1983

Property Information

Block176
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage815
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,000
95%
Improvement Value:$13,000
5%
Total Assessment$283,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,762+2.0%
2024$10,550-0.2%
2023$10,567-1.7%
2022$10,754+1.0%
Property History
Foreclosures1