Skip to content

220 S 6th St

Newark, NJ 07103

Built 1887

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block1778
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
21%
Improvement Value:$98,200
79%
Total Assessment$124,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,735+2.0%
2024$4,641-0.2%
2023$4,649-1.7%
2022$4,731+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1887