Skip to content

206 S 6th St

Newark, NJ 07103

Built 1870
Other Exempt

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Dec 11, 1987

Property Information

Block1778
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description2.5SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,300
15%
Improvement Value:$149,100
85%
Total Assessment$176,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,587-1.7%
2022$6,703+1.0%
2021$6,634+1.8%
2020$6,514+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

To:

Sq Ft2,020DeedBook 5008, Page 963

Property Built

Built

Year Built: 1870