Skip to content

262-264 S 7th StNewark, NJ 07103

Built 2007

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
May 17, 2007

Property Information

Block1779
Lot40.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,456
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,600
9%
Improvement Value:$246,200
91%
Total Assessment$271,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,337+2.0%
2024$10,133-0.2%
2023$10,149-1.7%
2022$10,328+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000

To:

Sq Ft5,456DeedBook 12065, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 2007