Skip to content

276 S 9th St

Newark, NJ 07103

Public Property

Last Sale Price
$25,380
Last Sale Date
Jul 23, 2025

Property Information

Block1781
Lot67.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage791
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$25,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$915+3.5%
2018$884+4.0%
2017$850+6.7%
2016$797+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,380

To:

Sq Ft791DeedBook 20250, Page 54644