Skip to content

353 S 11th St

Newark, NJ 07103

Last Sale Date
Oct 1, 2001

Property Information

Block1784
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$26,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$3,393+0.3%
2002$3,384+1.4%
2001$3,336+1.0%
2000$3,302+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 4603, Page 573