Skip to content

378 S 12th St

Newark, NJ 07103

Built 1915

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block1784
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,720
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,400
12%
Improvement Value:$170,800
88%
Total Assessment$194,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,385-23.8%
2024$9,697+33.7%
2023$7,255-1.7%
2022$7,383+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft5,720DeedBook 20211, Page 21263

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 5935, Page 447

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 5164, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1915