Skip to content

358 S 12th St

Newark, NJ 07103

Public Property

Last Sale Price
$900
Last Sale Date
Sep 27, 1995

Property Information

Block1784
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$26,300

Tax History

YearProperty taxesChange
1997$389+1.3%
1996$384+0.2%
1995$383+1.5%
1994$377+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$900

To:

DeedBook 4815, Page 994

Property Sale

Sale
$900
DeedBook 4815, Page 994