Skip to content

348 S 12th St

Newark, NJ 07103

Built 1930
Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2017

Property Information

Block1784
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,714
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
16%
Improvement Value:$136,500
84%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$4,317+5.4%
2010$4,096+4.4%
2009$3,924+6.8%
2008$3,674+8.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12234, Page 6316

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 12167, Page 510

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 6386, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 1930