Skip to content

342-344 Grove St

Newark, NJ 07103

Built 1887

Last Sale Price
$62,500
Last Sale Date
May 29, 2013

Property Information

Block1789.01
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,801
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
23%
Improvement Value:$76,600
77%
Total Assessment$99,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,769+2.0%
2024$3,694-0.2%
2023$3,700-1.7%
2022$3,766+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$62,500

To:

Sq Ft1,801DeedBook 12438, Page 2715

Property Sale

Sale
$63,571
DeedBook 5489, Page 11

Property Sale

Sale
$527,357
DeedBook 5390, Page 559

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 4594, Page 975

Property Built

Built

Year Built: 1887