Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
580- 13th AveNewark, NJ 07103
Last Sale Date
Oct 1, 2001
Property Information
Block1789.01
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43
Building Details
Building Class---
Description1SW
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$21,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$21,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2003 | $499 | +0.3% |
| 2002 | $498 | +1.4% |
| 2001 | $491 | +1.0% |
| 2000 | $486 | +1.8% |
Property History
No events match the selected filters.