Skip to content

561-563 13th Ave

Newark, NJ 07103

Built 1942

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Apr 27, 2011

Property Information

Block1790.01
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,222
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,900
16%
Improvement Value:$116,500
84%
Total Assessment$139,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,301+7.2%
2024$4,947-0.2%
2023$4,955-1.8%
2022$5,047+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft2,222DeedBook 12310, Page 9880

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4494, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1942