Skip to content

377 S 18th St

Newark, NJ 07103

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2024

Property Information

Block1791
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,620
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
13%
Improvement Value:$142,700
87%
Total Assessment$164,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,237+2.0%
2024$6,114-0.2%
2023$6,124-1.7%
2022$6,232+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft3,000DeedBook 20240, Page 8049Recorded2/13/2024

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft3,000DeedBook 20240, Page 6696Recorded2/2/2024

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft3,000DeedBook 20160, Page 32868Recorded4/18/2016

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 12012, Page 2348

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 5229, Page 889

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 4975, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1912