Skip to content

394-396 S 19th

Newark, NJ 07103

Built 1907

Last Sale Price
$19,900
Last Sale Date
Feb 4, 2010

Property Information

Block1791
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,242
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$9,000
8%
Improvement Value:$98,700
92%
Total Assessment$107,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,096+2.0%
2024$4,015-0.2%
2023$4,022-1.7%
2022$4,093+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$19,900

To:

Sq Ft1,242DeedBook 12257, Page 5047

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 12127, Page 1195

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 12027, Page 967

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5976, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1907