Skip to content

558 13th Ave

Newark, NJ 07103

Built 2011

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2025

Property Information

Block1792
Lot43.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,204
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
8%
Improvement Value:$243,400
92%
Total Assessment$265,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,112+2.0%
2024$9,913-0.2%
2023$9,929-1.7%
2022$10,104+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000

To:

DeedBook 12309, Page 1033

Property Built

Built

Year Built: 2011