Skip to content

554-556 13th Ave

Newark, NJ 07103

Built 2011

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Nov 16, 2018

Property Information

Block1792
Lot43.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,130
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
9%
Improvement Value:$233,000
91%
Total Assessment$255,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,717+2.0%
2024$9,525-0.2%
2023$9,540-1.7%
2022$9,709+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft5,242DeedBook 20181, Page 2538

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 12325, Page 1545

Property Built

Built

Year Built: 2011