Skip to content

552 13th AveNewark, NJ 07103

Built 2011

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 1, 2011

Property Information

Block1792
Lot43.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,968
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
9%
Improvement Value:$227,800
91%
Total Assessment$250,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,519+2.0%
2024$9,331-0.2%
2023$9,346-1.7%
2022$9,511+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft4,968DeedBook 12306, Page 8749

Property Built

Built

Year Built: 2011