Skip to content

281 S 10th St

Newark, NJ 07103

Built 1926

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
Jun 14, 2018

Property Information

Block1796
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,351
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
17%
Improvement Value:$123,400
83%
Total Assessment$149,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,685+2.0%
2024$5,573-0.2%
2023$5,582-1.7%
2022$5,681+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$53,000

To:

Sq Ft2,351DeedBook 20180, Page 52348

Property Sale

Sale
$20,225

From:

To:

Sq Ft2,351DeedBook 20170, Page 6324Recorded1/20/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,404DeedBook 12459, Page 7282Recorded9/26/2013

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 5985, Page 214

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5246, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1926