Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
952-992 Raymond Blvd
Newark, NJ 07105
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2023
Property Information
Block179
Lot13
QualifierB01
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page52
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$146,600
100%
Total Assessment$146,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $5,575 | +2.0% |
| 2024 | $5,465 | -0.2% |
| 2023 | $5,474 | -1.7% |
| 2022 | $5,571 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.