Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1-19 Center St.
Newark, NJ 07102
Public Property
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2017
Property Information
Block17
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page38
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.21
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$12,911,400
70%
Improvement Value:$5,613,900
30%
Total Assessment$18,525,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|
Property History
No events match the selected filters.