Skip to content

149-151 S 6th St

Newark, NJ 07103

Built 1989

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Jul 9, 2024

Property Information

Block1800
Lot21
QualifierC1101
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4602

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage715
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
29%
Improvement Value:$61,600
71%
Total Assessment$86,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,293+2.0%
2024$3,228-0.2%
2023$3,234-1.7%
2022$3,291+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$207,000

To:

Sq Ft715DeedBook 20240, Page 46577

Property Built

Built

Year Built: 1989