Skip to content

165-169 S 6th St

Newark, NJ 07107

Last Sale Date
Jan 21, 2025

Property Information

Block1800
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage872
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,700
13%
Improvement Value:$420,700
87%
Total Assessment$485,400

Tax History

YearProperty taxesChange
1997$8,774+1.3%
1996$8,664
Property History

Property Sale

Sale
$0