Skip to content

337 13th Ave

Newark City, NJ

Commercial

Last Sale Price
$855,000
Last Sale Date
Jul 1, 2025

Property Information

Block1800
Lot38.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,900
80%
Improvement Value:$6,900
20%
Total Assessment$33,800

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$855,000

To:

DeedBook 20250, Page 43836

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft3,550DeedBook 20240, Page 22211

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Property Sale

Sale
$65,000

To: