Skip to content

142 S 6th StNewark, NJ 07103

Built 2004

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Jun 24, 2024

Property Information

Block1801
Lot12.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,256
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,100
10%
Improvement Value:$235,400
90%
Total Assessment$261,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,945+2.0%
2024$9,749-0.2%
2023$9,764-1.7%
2022$9,937+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$790,000

To:

Sq Ft5,256DeedBook 20250, Page 10640

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 6185, Page 131

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6093, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 2004