Skip to content

78 S 6th StNewark, NJ 07107

Built 1907

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block1809
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,269
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,400
19%
Improvement Value:$146,600
81%
Total Assessment$182,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,921+2.0%
2024$6,785-0.2%
2023$6,796-1.7%
2022$6,916+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,269DeedBook 20250, Page 54976

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft2,269DeedBook 12306, Page 6807

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 6374, Page 28

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 5189, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1907