Skip to content

115 S 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1992

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
Dec 30, 1997

Property Information

Block1810
Lot26.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,700
20%
Improvement Value:$126,900
80%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,032+2.0%
2024$5,913-0.2%
2023$5,922-1.7%
2022$6,027+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$73,000

To:

Sq Ft2,128DeedBook 5523, Page 836

Property Sale

Sale
$78,900
DeedBook 5343, Page 630

Property Built

Built

Year Built: 1992