Skip to content

179-181 12th Ave

Newark, NJ 07107

Built 2003

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Mar 6, 2025

Property Information

Block1811
Lot27.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,684
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,300
9%
Improvement Value:$328,200
91%
Total Assessment$360,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,710+2.0%
2024$13,439+23.6%
2023$10,877-1.7%
2022$11,069+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000

To:

Sq Ft5,684DeedBook 20250, Page 67221

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft5,684DeedBook 20220, Page 50919

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6133, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 2003