Skip to content

177 S 10th St

Newark, NJ 07107

Built 1910

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block1814
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description2SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,608
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,800
23%
Improvement Value:$92,800
77%
Total Assessment$120,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,586+2.0%
2024$4,496-0.2%
2023$4,503-1.7%
2022$4,583+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft2,608DeedBook 20240, Page 64944

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,490DeedBook 20240, Page 64943Recorded11/1/2024

Property Built

Built

Year Built: 1910